
Jak zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie? – 12 kroków
6 lipca, 2022
Pasta bobowo-groszkowa z jajkiem
6 lipca, 2022Mija rok posiadania oczka wodnego
Oczko wodne wybudowaliśmy samodzielnie na naszej działce ROD w 2021 roku, co pokazaliśmy krok po kroku w materiale dostępnym TUTAJ. W połowie 2022 roku minął rok jego użytkowania, dlatego można już pierwsze wnioski wyciągnąć, a jednocześnie pokazać Państwu jak ono teraz wygląda. Obok tekstu umieszczamy filmy z naszego kanału YouTube, gdzie dobrze widać jak oczko się zmieniało, zwłaszcza jak porówna się jego wygląd po zimie 2021/2022 a lipcem 2022. To jakby dwa inne oczka, a wszystko to kwestia rosnących w oczach roślin.
Możemy potwierdzić, że takie oczko wodne jakie mamy wymaga dużo pracy, żeby je utrzymać w czystości, a to także wymaga choćby nieco finansów żeby utrzymać pompę, filtr zewnętrzny, biopreparaty itp. Niestety walka z glonami to walka cały czas, gdyż tropikalne upały, promienie słoneczne im sprzyjają. Na walkę z glonami poświęcamy najwięcej sił. Wybrane czynności, których celem jest utrzymanie wody w dobrej kondycji zostały przedstawione w oddzielnym materiale dostępnym TUTAJ.
Oczyszczanie wody w oczku wodnym jest wyzwaniem. Małe oczko sprawia, że trudno utrzymać w nim równowagę biologiczną w długim okresie, a glony skrzętnie to wykorzystują. Konieczne zatem jest połączenie różnych metod oczyszczania wody: pompa + filtr (w tym może być z lampą UV), do tego może być kaskada wprowadzająca wodę w ruch celem napowietrzenia, ale w naszym przypadku okazało się, że kaskada to za mało - wdrożyliśmy w 2022 roku kule napowietrzające dno zbiornika wodnego i to był dobry ruch.
Obowiązkowo musimy stosować biopreparaty mikrobiologiczne do klarowania wody i utrzymania równowagi biologicznej. Odkurzacz do basenów wykorzystujemy do sprzątania dna oczka wodnego z opadłych resztek roślinnych i innych zanieczyszczeń. Nie możemy ich tam zostawić, bo to sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych. W oczku posadziliśmy też rośliny natleniające wodę. Na dnie jest kilka małży filtrujących wodę. Zgodnie z poradami osób dłużej mających oczka wodne zaleca się raz do roku podmianę połowy wody w oczku wodnym i wlanie świeżej. Zużytą wykorzystuje się do podlewania roślin.
Mając to oczko wodne jesteśmy jednak zadowoleni, że podjęliśmy to wyzwanie. Daje nam wiele radości. Wprowadza nowe życie na działkę. Pojawia się wiele ciekawych gatunków owadów. Ptaki kąpią się w kaskadzie. Jest cudowny szum wody i przyjemny mikroklimat. Do tego roślinność zaczyna się rozrastać i z czasem powstaną "szuwary". Gdybyśmy mieli jeszcze raz podjąć decyzję o budowie, to byłaby taka sama - budujemy, pomimo trudów.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
2 minuty przy oczku wodnym (ASMR)
Oczko wodne w naszym ogrodzie - jak wygląda w połowie 2022 roku?
Oczko wodne w ogrodzie. Jak wygląda nasze po zimie? - zobaczcie!