Rdza na rododendronie
29 kwietnia, 2020Pasożyt turkucia podjadka
3 maja, 2020Mszyce to groźne szkodniki porzeczek
Na porzeczkach dość często pojawiają się mszyce. Niektóre wywołują ciekawe objawy, jak pojaw narośli na liściach przebarwiających się na czerwono, a także bardzo silne skręcenie się blaszek, których nie da się już "wyprostować".
Na porzeczkach można spotkać wiele gatunków mszyc, ale ostatnio często pojawia się mszyca porzeczkowo-czyściecowa (Cryptomyzus ribis) wywołująca charakterystyczne narośla na liściach oraz mszyca porzeczkowa (Aphis schneideri) powodująca m.in. zwijanie się liści na pędach wierzchołkowych. Obok nich można spotkać bawełnicę wiązowo-porzeczkową (Schizoneura ulmi), mszycę agrestową (Aphis grossulariae), mszycę porzeczkowo-poziewnikową (Cryptomyzus galeopsidis), mszycę porzeczkowo-sałatową (Nasonovia ribisnigri), mszycę porzeczkowo-mleczową (Hyperomyzus lactucae), mszycę gruborurkę (Rhopalosiphoninus ribesinus), mszycę porzeczkowo-szelężnikową (Hyperomyzus rhinanthi).
Szkodliwość
Każda mszyca posiada aparat gębowy typu kłująco-ssącego za pomocą którego wbija się w tkankę i wysysa z niej soki. Im więcej mszyc na roślinie tym większe zagrożenie, zwłaszcza na początku wegetacji oraz w okresach suszy. Niektóre gatunki mszyc powodują silne deformacje liści, co powoduje, że zostaje upośledzony proces fotosyntezy, a tym samym odżywienia roślin zawiązujących owoce. Mszyce nakłuwając tkanki zwiększają ich podatność na choroby, w tym mogę przenosić wirusy roślinne. Dodatkowo wytwarzana przez nie słodka, kleista spadź pokrywa liście, na których rozwijają się grzyby sadzakowe, które ograniczają powierzchnię asymilacyjną roślin.
Mszyce lubią porzeczki
Zwalczanie
Mszyce należy ograniczać wówczas już od wczesnej wiosny, nie powinno dopuszczać się do rozwoju ich koloni. Z tego powodu przed ruszeniem wegetacji zaleca się stosować na rośliny preparaty olejowe, które mechanicznie niszczą jaja szkodników jakie mogą być na pędach i w okolicach pąków (duszą je). W późniejszym czasie takie preparaty można ponownie użyć, ale dopiero po kwitnieniu porzeczek. Żeby zadziałały trzeba niestety tak je aplikować opryskiwaczem, aby dostały się pod liście i pokryły żerujące mszyce. Jest to trudne, gdy liście są poskręcane. Tam taki środek nie dotrze.
Po wiosennym ruszeniu wegetacji należy obserwować liście. Obserwowanie ich przebarwiania się na jasnozielono lub karminowo, w tym pojawianie się czerwowanych narośli świadczy o tym, że pod liśćmi żerują już mszyce. Jak jest ich niewiele to takie silnie opanowane liście można ręcznie urywać i palić razem z mszycami. Na takich krzewach można też wieszać żółte karteczki lub wstążki ściągające w okolice krzewu owady pożyteczne zjadające mszyce, głównie biedronki. W późniejszym czasie pojawią się inni wrogowie m.in. złotooki, bzyki, mszycarzowate, dziubałkowate itd.
Jeżeli metody zapobiegawcze nie poskutkują należy użyć zalecane biopreparaty lub środki chemiczne. Środki chemiczne nie wolno stosować w czasie kwitnienia porzeczek. Nie wolno ich stosować na roślinach pokrytych spadzią. Najlepiej zacząć z mszycami walczyć chemicznie zaraz po wykryciu pierwszych mszyc, na etapie rozwoju liści, na długo przed kwitnieniem. Wówczas nie ma jeszcze wielu organizmów pożytecznych, a brak kwiatów na porzeczce nie przyciąga pszczół.
Do walki chemicznej z mszycami można powrócić po kwitnieniu roślin, jeżeli stwierdzi się, że wrogowie naturalni nie ograniczają skutecznie ich liczebności.
Wykaz preparatów do zwalczania mszyc na porzeczce znajduje się w Wyszukiwarce Środków Ochrony Roślin MRiRW.
Jak obsługiwać podaną wyszukiwarkę zaprezentowaliśmy w naszym filmie: Wyszukiwarka środków ochrony roślin MRiRW - jak z niej korzystać?