Biała marchew – odmiana Lunar White – biało-kremowy korzeń
11 grudnia, 2022Marchew odmiany Jaune Du Doubs – żółty kolor korzenia
20 lipca, 2023Jak uprawiać marchew?
Podstawowe informacje o wymaganiach marchwi co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Jedna z najbardziej barwiących na fioletowo odmian marchwi
Marchew Pusa Asita Black to odmiana średniowczesna pochodząca z Indii. Cechuje się rzadko spotykanym, ciemnofioletowym zabarwieniem skórki oraz miąższu ze względu na dużą zawartość antocyjanów (fioletowy barwnik o szerokim działaniu prozdrowotnym).
Korzenie w dobrych warunkach glebowych, temperaturowych i wilgotnościowych mogą osiągać do 25 cm długości, jednak gleba musi być dobrze uprawiona, żyzna i wilgotna. Korzeń jest ostro zakończony, wąski, ma ciemnofioletowy kolor. Po przekrojeniu korzenia widać, że rdzeń ma jaśniejszy odcień. Zdarza się, że widoczne są białawe przejaśnienia w rdzeniu. Nać jest zielona, rzadziej o lekko fioletowym zabarwieniu, natomiast pędy są fioletowe, co odróżnia ją od innych odmian.
Po obróbce termicznej marchew ta nie zmienia koloru, wręcz przeciwnie – nabiera głębszego fioletowego, prawie czarnego koloru. Zdaniem DIONP jest to marchew warta uprawy z uwagi na niespotykany i bardzo ciekawy kolor, mimo że nie jest super słodka (ma bardziej ziemisty smak).
W uprawie DIONP na grządce podwyższanej odmiana Pusa Asita Black osiągnęła korzeń do 18 cm długości. Średnica korzenia w najgrubszej części wyniosła 3 cm. Odmiana polecana do gruntu na warzywniku, ale i do odpowiednio wysokich grządek podwyższanych.
Z własnego doświadczenia wiemy, że należy uważać obierając lub krojąc marchew odmiany Pusa Asita Black, gdyż barwniki zawarte w korzeniu farbują wszystko z czym mają styczność. Z tego względu najlepiej zjadać ją na surowo lub gotować w oddzielnym naczyniu. Można oczywiście bawić się nią w barwienie róznych potraf np. rosołu....warto czasami poszaleć, choć dla niektórych może to być dziwne. Może uda się odkryć ciekawe wykorzystanie tego barwnika do potraw.
Marchew Pusa Asita Black jest szczególnie popularna w Indiach, Turcji i krajach ościennych, gdzie prowadzi się nawet badania porównawcze nad zawartością antocyjanów w korzeniu w zależności od warunków uprawy i etapu wzrostu.