Kolorowe odmiany marchwi – czy warto wysiewać?
13 stycznia, 2022Jak uprawiać marchew?
Podstawowe informacje o wymaganiach marchwi co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Czy kształt marchwi ma znaczenie? Być może tak, gdyż jesteśmy wzrokowcami, ale i smak się liczy
Osoby lubiące uprawiać w ogrodach warzywa o niebanalnych kształtach powinny się zainteresować okrągłą marchwią. Jest ona choćby dostępna jako mrożonka w sklepach, ale z powodzeniem można ją samodzielnie wysiać. Niekiedy się pisze, że jest to marchew celowo wycinana i formowana w kulki – odpowiadamy – nie jest to prawdą, takie odmiany przypominające piłki istnieją.
Marchew okrągła nosi różne nazwy potoczne np. paryska, paryżanka, baby (z ang. dziecko), czy też kulista. Przykładem odmiany reprezentującej ten typ marchwi dla hobbystów jest „Mercado de Paris 3” bądź „Pariser Markt 4”. Można też znaleźć na rynku inne odmiany, w tym te, które nie mają tendencji do kumulacji azotanów.
Marchew okrągła ma zwykle średnicę 4-5 cm. Ma silnie skrócony korzeń na kształt kulki. Charakteryzuje się słodkim smakiem i wyrazistym, zwykle pomarańczowo-czerwonym kolorem. Jest doskonała jako przekąska na świeżo, w postaci soku, jako dodatek do sałatek, do dań (po ugotowaniu lub pieczeniu), a także do przetworów, w tym konserwowanych. Jest idealna do mrożenia w całości, w tym po rozmrożeniu zachowuje barwę, kształt i smak.
Ten rodzaj marchwi z uwagi na małe rozmiary i okrągły kształt powinien zainteresować dzieciaki. Polecamy połączyć okrągłą marchew z jej kolorowymi odmianami w kształcie podłużnym o których piszemy TUTAJ. Kształt i kolor na talerzu mają znaczenie.
Uprawa marchwi okrągłej nie różni się od tej tradycyjnej. Zwykle wysiewa się je od kwietnia (niektórzy producenci polecają od marca) do czerwca wprost do gruntu na głębokość 1-2 cm. Coraz częściej praktykuje się uprawę na kopcach lub na grządkach podwyższanych na glebie dobrze doprawionej i przepuszczalnej. Należy unikać zbyt gęstego siewu, ponieważ marchew nie lubi przerywania. Poleca się siew drobnych nasion z domieszanym piaskiem żółtym lub wybór nasion otoczkowanych. Na rynku są także nasiona na biodegradowalnej taśmie, gdzie nasiono od nasiona jest już odgórnie oddalone. Zwykle przyjmuje się, że siewka od siewki marchwi powinna być oddalona o 3-5 cm. Rozstaw między rzędami to zwykle 25 cm.
Przy uprawie marchwi radzimy zwrócić uwagę na zagrożenia. Należy ograniczać chwasty. Mogą pojawić się szkodniki m.in. nicienie, połyśnica marchwianka, bawełnica topolowo-marchwiana, mszyca głogowo marchwiana, mszyca wierzbowo-baldaszkowa, golanica zielonka, ślimaki, gryzonie i inne. Wśród chorób trzeba uważać m.in. na: mączniaka prawdziwego, rizoktoniozę marchwi, alternariozę naci marchwi, parcha zwykłego oraz różne zgnilizny korzeni.