Komosa rózgowa (strawberry sticks) – uprawa w ogrodzie
23 lipca, 2022Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce
29 sierpnia, 2023Maki na łączce kwietnej
Łąki kwietne to miejsca celowo tworzone przez człowieka. Z założenia mają być ostojami dla ochrony bioróżnorodności, zwłaszcza owadów zapylających (ale nie tylko pszczół i trzmieli). Mają umożliwiać rozwój wielu gatunków, ale także pozyskiwanie przez nie pokarmu na tychże stanowiskach.
Można je spotkać w coraz większej liczbie miejsc, tak w przestrzeni publicznej, jak również i prywatnej. Są obecne wśród pól rolniczych, w parkach, na skwerach, w ogrodach botanicznych, arboretach, ogrodach przydomowych, na działkach ROD itd., a nawet na balkonach w postaci uprawy donicowej (balkonowa łączka to opcja wysoce uproszczona).
Łączki są złożone z różnych roślin, tak wieloletnich, jak również z domieszkami nasion roślin jednorocznych. Można spotkać jednoroczne łąki kwietne, jak również wieloletnie. Każdy zatem musi zdecydować co mu bardziej odpowiada.
Dobre skomponowanie składu gatunkowego roślin na łączkę kwietną nie jest proste !!! Łączka musi uwzględniać stanowisko, na którym ma być założona (czy rośliny w mieszance sobie poradzą, jaki dostęp jest do wody, słońca itd.), jaki to region kraju (różne warunki klimatyczne), ale także pod jakim kątem się ją tworzy i jak będzie wyglądała jej późniejsza pielęgnacja. Tak, tak – łączki kwietne muszą być też pielęgnowane (np. koszenie we wskazanych terminach).
Łączka kwietna jak sama nazwa wskazuje opiera się na roślinach kwitnących, niekoniecznie tych znanych nam z ogrodów ozdobnych. Kwiaty powinny zakwitać o różnych porach roku, tak aby stanowiły miejsce zdobywania pokarmu przez entomofaunę w różnych okresach. Specjaliści tworzący zatem mieszanki łąk kwietnych uwzględniają to. Uwzględniają też to, czy łączka ma być profesjonalna czy raczej dla odbiorcy hobbystycznego, stąd trzeba przewidzieć dobór pod to odpowiednich roślin. To z tego powodu na rynku można kupić nasiona łąk dla hobbystów, jak również są specjalistyczne firmy, które w oparciu o botaników, entomologów i innych specjalistów nie tylko dobierają odpowiedni skład gatunkowy, ale często wykonują usługę zakładania takiej łąki, jeżeli ma to być uprawa wieloletnia.
Łączki kwietne opierają się nie tylko na roślinności znanej z dzikich stanowisk np. chabra bławatka, maku polnego, szarłatu szorstkiego, ogórecznika lekarskiego, gorczycy polnej itd., ale także mogą zawierać dodatki gatunków uprawianych choćby w ogrodach np. maku ozdobnego.
Maki to bez wątpienia jedne z częściej stosowanych w mieszankach łąk kwietnych roślin ozdobnych. Występują tu gatunki jednoroczne, jak również byliny. Obok znanego maku polnego można tu spotkać inne gatunki, w tym poszczególne odmiany tzw. maków ozdobnych, występujących w przeróżnym ubarwieniu. Obok typowej czerwonej barwy są rośliny o kwiatach jednolicie białych, różowych, pomarańczowych itd., jak również wielobarwnych. Ponadto kwiaty mogą być puste i pełne, co dodatkowo poszerza efekt dekoracyjny takich łąk.