Wiosenne pesto z dzikim szczypiorkiem i pokrzywą
5 kwietnia, 2020Ciasto i pikle z rabarbaru
28 maja, 2020Lilak pospolity (bez) – jak wykorzystać w kuchni jego kwiaty?
Lilak pospolity, zwyczajowo zwany w naszym kraju bzem, to krzew kojarzący się wybitnie z wiosną i majem, bowiem właśnie wtedy intensywnie kwitnie. Nazwa „bez” bywa jednak myląca, gdyż bzy są odrębną rodziną, a lilak pospolity (Syringa vulgaris) należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae).
Być może nie każdy wie, że lilaki przywędrowały do nas z terenów obecnej Turcji kilka wieków temu, a ich nazwa rodzajowa Syringa wywodzi się ze starożytnej greki od słowa syrinx, co oznacza fajkę lub rurkę. Wynika to z faktu, że pędy niektórych odmian są puste w środku i były używane właśnie do wyrobu fajek i fletów.
Warto wykorzystać czas kwitnienia tego krzewu i pokusić się o spożytkowanie jego jadalnych kwiatów w kuchni. A możliwości jest naprawdę dużo.
Gdzie można spotkać lilaka?
Lilak pospolity to bardzo popularna roślina, więc można ją spotkać praktycznie wszędzie. Najczęściej sadzony jest w przydomowych ogrodach, na działkach, a nawet przy drogach ze względu na swoje dekoracyjne kwiatostany (białe, różowe, fioletowe, a nawet dwubarwne) oraz z uwagi na oszałamiający zapach, jaki rozchodzi się wokół rośliny podczas kwitnienia. Krzew ten popularność zyskał również dlatego, że jest mało wymagający, dobrze rośnie w każdych warunkach glebowych i bez względu na rodzaj nasłonecznienia, zdecydowanie poradzi sobie wszędzie.
Wykorzystanie w kuchni
Do celów kulinarnych wykorzystywane są kwiaty lilaka, zarówno świeże, jak i suszone, a także liście. Natomiast do celów leczniczych - również kora. Ze świeżych kwiatów przygotowuje się ocet, nalewki, można je dodawać do lemoniady oraz koktajli, sałatek i deserów. Kwiatostany można ponadto smażyć w kiściach w cieście naleśnikowym, podobnie jak kwiaty robinii. Surowe mają lekko goryczkowy smak, jednak suszone tracą tą właściwość. W takiej postaci można je wykorzystać do przygotowania herbaty lub naparu. Poniżej znajdziecie przepis na nalewkę oraz deser z wykorzystaniem kwiatów lilaka pospolitego.
Z liści przygotowuje się napary i wyciągi alkoholowe (w połączeniu z kwiatami), które w medycynie ludowej stosowane są pomocniczo przy przeziębieniu. Taki napar służył także do nacierania skroni przy uporczywym bólu głowy lub innych bolących miejsc.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że drewno pozyskiwane z lilaka pospolitego było w przeszłości wykorzystywane przy produkcji instrumentów muzycznych lub drobnych przedmiotów użytkowych.
Właściwości lilaka
Kwiaty, liście i kora lilaka zawierają wiele związków czynnych, między innymi garbniki, kumaryny, fenolokwasy, flawonoidy, glikozydy irydoidowe, a także alkohole cukrowe i olejek eteryczny, który można stosować przy aromaterapii.
Tradycyjnie surowiec z lilaka pospolitego stosowany jest wewnętrznie (napary, nalewki) i zewnętrznie (maści, tonik) w leczeniu np. kaszlu, przeziębienia, bólów głowy, czy też chorób skórnych i schorzeń reumatycznych. Uważa się, że działa osłaniająco na wątrobę oraz wspomaga walkę z pasożytami. Odwary i napary mogą być wykorzystywane do płukania jamy ustnej i przemywania okolic oczu.
Kiedy zbierać?
Kwiaty lilaka można zbierać na bieżąco w okresie kwitnienia, najlepiej z miejsc oddalonych od ciągów komunikacyjnych, natomiast liście pozyskuje się od kwietnia do czerwca. Jak wszystkie zioła i owoce, również kwiaty i liście lilaków należy suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu.
Przepisy z wykorzystaniem kwiatów lilaka pospolitego
Herbatka z bzu, czyli lilaka
Przygotowanie kwiatów do wykorzystania na herbatę nie jest trudne. Wystarczy zebrać duży bukiet (kolor nie ma znaczenia, ponieważ i tak go stracą), oberwać kwiaty i wsypać do szklanego słoja. Kwiaty należy wtedy mocno ubić, zakręcić słoik i tak pozostawić na około 12 godzin. Naczynie najlepiej ustawić w ciepłym miejscu. Można ten proces przyspieszyć wstawiając słoik do piekarnika nagrzanego do 50st. na 2,5-3 godziny. Po upływie wskazanego czasu kwiaty wyjmuje się i suszy rozłożone cienką warstwą na papierze do pieczenia (w piekarniku w temperaturze minimalnej z uchylonymi drzwiczkami lub w przewiewnym miejscu). Wysuszone kwiaty wystarczy przełożyć do pojemnika i wykorzystywać w razie potrzeby lub chęci :) Z takiego surowca można już przygotować herbatę – używamy 1 łyżeczkę suszu na filiżankę napoju.
Nalewka z kwiatów lilaka
Do przygotowania domowej nalewki potrzebne będą:
Przygotowanie polega na oczyszczeniu i oberwaniu kwiatów od gałązek, umieszczeniu ich w słoju, a następnie dodaniu soku z cytryny, wody, cukru i alkoholu. Taką nalewkę należy zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na kilka miesięcy, pamiętając aby od czasu do czasu wstrząsnąć zawartość. Z reguły po 4-6 miesiącach można już odsączyć kwiaty i przelać nalewkę do naczynia docelowego. Inny sposób to zalanie wpierw kwiatów alkoholem i odcedzenie ich po tygodniu. Do pozostałego płynu dodaje się syrop z cytryny, cukru (miodu) i wody i taką miksturę przelewa się już do butelek, które powinny leżakować jeszcze kilka miesięcy, aby nabrały aromatu i odpowiedniej mocy.
2 Comments
Czy kwiaty na herbatę i syrop można zbierać ze wszystkich lilakow? Też z węgierskiego czy japońskiego? Czy tylko z pospolitego?
Dzień dobry, w literaturze znaleźlismy informacje tylko dotyczące lilaka pospolitego, który dominuje w Polsce w wielu uprawach. Tu zatem jest pewność, że się da. Czy lilak węgierski i japoński się nadają, to lepiej zapytać zielarza, bo być może tak, ale może być i sytuacja, że produkują choćby inne związki, które niekoniecznie sa dobre. Zielarz jako specjalista od towaroznastwa roślinnego raczej taką wiedzę powinien mieć.