Śliwa wiśniowa „Nigra” – zdobi i daje jadalne owoce
29 sierpnia, 2023Krokusy w trawniku – czy warto sadzić cebulki w trawę?
13 marca, 2024Kukurydza z wielokolorowymi ziarniakami - jest jadalna
Jest to kukurydza o niesamowitych kolorach ziarniaków na jednej kolbie (tzw. odmiana wielobarwna, tęczowa). Nie jest to kukurydza GMO, lecz pochodząca z tradycyjnej hodowli prowadzonej w USA.
Odmiana ta cechuje się obecnością na jednej kolbie ziarniaków w różnej kolorystyce – od białych, przez żółte, czerwone po ciemnofioletowe. Każda kolba może mieć inny układ kolorystyczny ziarniaków.
Glass Gem to kukurydza o ziarnie w typie flint, w którym dominuje bielmo mączyste. Nadaje się ona na mąkę. Można też robić z niej popcorn. Nie zawiera dużo cukrów, dlatego nie jest to odpowiednik kukurydzy cukrowej. Często kukurydzę tą sieje się dla celów dekoracyjnych kolb.
Kukurydza Glass Gem należy do odmian bardzo późnych (DIONP szacuje FAO na około 300-320). Z tego powodu nawet w warunkach ciepłej Polski południowej nie zawsze uda się osiągnąć pełną dojrzałość ziarniaków. W lata ciepłe i suche jednak się to udaje, przy wczesnych (kwietniowych) siewach i długiej i ciepłej jesieni. Na północy Polski może być z tym problem, dlatego w takim przypadku tworzy się jej rozsadę, którą wysadza się w grunt po przymrozkach.
Kukurydza Glass Gem może mieć ponad 2,5 metra wysokości. Kolby mogą mieć ponad 20 cm długości, jednak w Polsce zwykle są drobniejsze z uwagi na krótszy okres wegetacji. Na roślinie powinna być jedna kolba, choć w warunkach stresowych roślina może wytwarzać ich kilka, które zwykle są małe.
W celu otrzymania ładnych kolb nie należy tej odmiany siać w sąsiedztwie innych odmian, tak aby się nie przepyliła obcym pyłkiem. Odstęp kilku metrów powinien nieco ograniczyć ryzyko przepylania się od innych kukurydz jakie się uprawia.
W uprawie DIONP kolby były zbierane w październiku. Chłody i przymrozki przerywają rozwój tej wybitnie ciepłolubnej odmiany. Powinna być uprawiana na stanowisku słonecznym, zasobnym w pokarm i wodę. Wówczas najładniej rośnie.
Trzeba pamiętać, że taką kukurydzę porażają takie same choroby co inne rodzaje kukurydzy, a także takie same szkodniki je atakują, wśród których omacnica prosowianka jest najgroźniejsza. Trzeba też zwrócić uwagę na przędziorki, które potrafią szybko zniszczyć liście, a wówczas kolby będą słabej jakości.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
Kukurydza tęczowa