Głąbigroszek – uprawa w ogrodzie i wykorzystanie
4 sierpnia, 2021Żółta mszyca na oleandrze – mszyca oleandrowa (Aphis (Aphis) nerii)
21 listopada, 2021Kukurydza kolorowa (ozdobna) – warto ją uprawiać
Kukurydza (Zea mays) to nie tylko roślina paszowa, spożywcza i przemysłowa, ale to także ciekawa uprawa dekoracyjna. Obok tworzenia z niej żywych osłon osiągających czasem do 2-3 metrów wysokości, głównie uprawia się ją dla potrzeb pozyskania kolb z kolorowymi ziarniakami. Same kolby nie dość, że mogą przybrać różny kształt (mniejsze, większe, pękate, smukłe itd.), to dodatkowo ich ziarniaki mogą być w jednolitym kolorze albo wielokolorowe w ramach jednej kolby. Nie są to rośliny GMO, lecz powstałe na drodze tradycyjnej hodowli.
Kukurydza ozdobna to typowa roślina dekoracyjna, ale często kukurydza jadalna w postaci kukurydzy niebieskiej lub czerwonej jest także traktowana jako ozdoba. Każda kukurydza jest zasadniczo zdatna do zjedzenia, więc nie ma obaw o to, gdy ktoś ziarniaków kolorowych spróbuje.
Krótko o uprawie
Kukurydzę zwykle wysiewa się od drugiej połowy kwietnia lub w maju. Na południu wcześniej, na północy kraju później. Chodzi o to, żeby przymrozki wiosenne nie uszkodziły roślin. Najlepiej by było, aby temperatura gleby w czasie siewu była wyższa niż 8oC. Wiosenny przymrozek może uszkadzać liście.
Na glebach lżejszych kukurydzę sieje się zwykle na głębokość 3-4 cm, a na glebach cięższych na głębokość 4-6 cm. Rozstaw rzędów to ok 75 cm, a odległość ziarniaka od ziarniaka w rzędzie to zwykle 12-15 cm. Nie ma co gęściej siać, gdy chce się uzyskać duże kolby.
Najlepiej kukurydza rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, dobrze uprawionych, ale daje radę także na słabszych stanowiskach. Kwasowość gleby najlepiej, aby wynosiła 6,0-6,5 (pH). Poleca się, aby nie siać roślin na tym samym stanowisku.
Kukurydza jest bardzo wrażliwa na chwasty, dlatego trzeba je usuwać. Nawożenie uniwersalne od wiosny. Doskonale reaguje na nawozy organiczne. W okresie zawiązywania się kolb można wdrożyć nawożenie dla roślin kwitnących i owocujących. Kukurydza najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od silnych wiatrów. Powinna mieć stały dostęp do wody, ale nie może być zalewana.
W okresie wegetacji trzeba uważać na groźne szkodniki m.in. omacnice prosowiankę, a także ploniarkę zbożówkę, mszyce, stonkę kukurydzianą, a ostatnio także przędziorki i wciornastki. Z pośród chorób zwykle kolby uszkadza głownia guzowata kukurydzy i fuzarioza kolb.