
Niebieskie pułapki na ćmę bukszpanową – co z trzmielami?
15 kwietnia, 2021
Czy uszczykiwać sadzonki papryki wiosną?
27 kwietnia, 2021Rzodkiewka nie musi być czerwona i okrągła
Uprawa rzodkiewki jest banalnie prosta i opisaliśmy ją w odzielnym artykule - TUTAJ.
Postęp hodowlany odmian rzodkiewek jest niesamowity. Na polskim rynku można znaleść wiele odmian różniących się kształtem korzenia ale i jego kolorem. Od standardowej czerwieni po fiolet i czerń - takie kolory korzenia rzodkiewek istnieją w naturze i nie są GMO. Różny jest także kształt korzeni - od okrągłego, po wydłużony. Podobnie jest z ostrością - od łagodnej po tnącej język, choć w tym przypadku akurat duży wpływ na to mają warunki pogodowe, zwłaszcza dostępność wody.
Dużą zaletą rzodkiewki jest to, że można ją wysiewać rzutami do czerwca, a potem od sierpnia do września. Są osoby wysiewające ją także latem, ale wówczas rośnie ryzyko szybkiego wybijania w pęd kwiatostanowy z powodu wysokich temperatur i dłuższego dnia.
Kolorowe rzodkiewki warto uprawiać
Rzodkiewka jest prosta w uprawie i polecamy ją do każdego ogrodu ale in na balkon. Kto ma tunel, szklarnię lub nawet inspekt może ją wysiewać już od marca lub w kwietniu, a w chłodniejsze dni przykrywanie białą włókniną sprzyja szybszemu wzrostowi. W ogrzewanych tunelach/szklarniach siana jest jeszcze wcześniej. osoby decydujące się na uprawę gruntową wysiewają ją zwykle w kwietniu i maju, w tym jest idealna do uprawy balkonowej w skrzyniach.
Rzodkiewki nie trzeba nawozić mineralne. Dobra ziemia i niewielka ilość nawozu organicznego i rzodkiewka wspaniale rośnie. Nie mżna jednak zapominać o wodzie - ona decyduje o wielkości korzenia ale i poniekąd o ostrości, choć często to kwestia odmianowa. najsmaczniejsze są młode rzodkiewki, bowiem im starsza i większa tym więcej zawiera włókna ale i smak się pogarsza. Satrsze rzodkiewki niekiedy przy dużych skokach temperatury i zawartości wody mogą pękać.
Zagrożeń wiele nie ma odnośnie chorób i szkodników. Trzeba jednak zwykle uważać na pchełki ziemne (na chrząszcze zjadające liście i larwy wgryzające się w zgrubienie korzeniowe), ale żółte tablice lepowe wspaniale, ekologicznie ochronią nasze zbiory. Poza tym może pojawić się choćby turkuć podjadek czy też ślimaki.
Kto nie wierzy w kolory rzodkiewek niech obejrzy nasz film - to na serio się udaje, nic nie jest podkolorowane.