Karczoch odmiany Vert de Provence
30 listopada, 2022Pasternak odmiany Lech – polecany do uprawy wiosennej
1 marca, 2023Kard - ciekawa roślina do ogrodu
Kard Bianco avorio to roślina wieloletnia, jednak w naszym kraju uprawiana jest jako jednoroczna, ponieważ w kolejnych latach ogonki liściowe tracą walory kulinarne, stają się suche i twarde. Kard nazywany jest również karczochem hiszpańskim, jednak w przeciwieństwie do karczocha nie wytwarza kulistych, jadalnych kwiatostanów. Częścią użytkową są grube ogonki liściowe.
Rośliny mają formę rozety, są rozłożyste i osiągają 60-150 cm wysokości. Liście są duże, ciemnozielone, pierzaste, pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty pojawiają się w drugim roku uprawy, przypominają kwiaty ostu, są niebiesko-fioletowe. Rośliny warto okrywać na zimę, aby przetrwały mrozy.
Kardy uprawia się z rozsady przygotowywanej na przełomie lutego-marca lub z siewu bezpośredniego w maju. Pierwsze siewki pojawiają się po ok. 2-3 tygodniach. Na miejsce stałe rozsadę przenosi się w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
Częścią użytkową wykorzystywaną kulinarnie są grube ogonki liściowe, które nie wymagają bielenia, w przeciwieństwie do innych odmian. Przed zebraniem można jednak poddać je procesowi bielenia, aby były delikatniejsze w smaku. Bielenie łodyg polega na tym, że na około miesiąc przed planowanym zbiorem, obwiązuje się je sznurkiem i zakrywa nieprzepuszczającym światła materiałem np. tekturą. Dodatkowo przed obróbką termiczną usuwa się nieliczne drobne kolce, którymi pokryte są łodygi i oczyszcza je z twardych włókien. Kardy można zapiekać i gotować.
Odmiana Bianco avorio nadaje się do uprawy w gruncie oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Preferuje słoneczne stanowisko i przepuszczalne, żyzne podłoże.
Smak kardu jest lekko cierpki na skutek obecności w pędach i korzeniach cynaryny, która ma działanie prozdrowotne. U nas w kuchni kard wspaniale sprawdził się w zapiekankach warzywnych.