Czy można rośliny podlewać bardzo zimną wodą?
19 marca, 2023Żółte liście u pomidora – przykład braku światła i jego dostępności
26 marca, 2023Nasze ogrody, altany, domy, pola itd. to nasza własność !!!
Czasy mamy jakie mamy. Każdemu z nas zależy na tym, aby nikt obcy nie wkraczał na naszą własność – dewastował lub kradł nasze mienie. Problemy wandalizmu i złodziejstwa były od zawsze, są i pozostaną zapewne długo. Niestety, ale kradzieże i zniszczenia dotykają także działek ROD, ogrodów przydomowych, a nawet pól rolniczych, tuneli i szklarni.
Ogrodnictwo jest modne, a czasami jest po prostu inwestycją choćby w profesjonalny sprzęt ogrodniczy, który sporo kosztuje. Niektóre altany są wyposażone w bardzo wysokiej klasy sprzęt AGD, w ogrodach są ustawiane ciekawe, ale i kosztowne elementy małej architektury ogrodowej i w końcu są i plony, które w niektóre lata potrafią sporo kosztować. Te wszystkie wymienione, ale i inne elementy wpływają na to, że działki, ogrody i pola uprawne nie są bezpieczne. W każdej chwili ktoś obcy może nam cokolwiek ukraść lub celowo zniszczyć, jeżeli w jego głowie jest siano zamiast mózgu. Liczenie, że każdy człowiek jest dobry to mrzonki – są ludzie dobrzy i źli. Taki świat jest od zawsze. Oby nas otaczali tylko dobrzy ludzie, ale przed złymi musimy się bronić, w tym zabezpieczać.
Dostajemy sporo pytań jak chronić swoje ogrody przed kradzieżą i wandalizmem. Nie jest to łatwe. Nie ma idealnych rozwiązań, w tym nie da się ochronić naszej własności w 100%. Gdy mamy jednak problem z włamaniami lub niszczeniem naszych rzeczy, tudzież plonów to nie jest też tak, że jesteśmy całkowicie bezradni. Czasami dobrze choćby wiedzieć, kiedy doszło do szkody i kto orientacyjnie ją zrobił. Jednym zatem z rozwiązań jest zainstalowanie monitoringu. Jest to coraz częstsze działanie. To nie jest żaden wymysł ludzi, ale próba bronienia swojej własności.
Gdy ktoś obcy, niezaproszony wchodzi na naszą własność i cokolwiek kradnie nam lub dewastuje jest naszym PRZECIWNIKIEM !!! Jest naszym WROGIEM !!! Jest ZAGROŻENIEM !!! Osobiście jako DIONP nie tolerujemy ludzi, którzy próbują bronić tych, co krzywdzą innych. Dla nas sprawa jest bardzo prosta – zło to zło i zła się nie wybiela. Kto wchodzi na nasza własność w celu zaszkodzenia temu miejscu, a pośrednio nam jest naszym PRZECIWNIKIEM !!! Warto czasami sprowadzać na ziemię tych, co bronią złodziei i wandali, bo sami nie doznali od nich krzywdy bądź ich poglądy są wypaczone uznające, że „własność” to przeżytek. Nie, własność to własność i jest święta !!!
Kamera solarna od pudełka do montażu
Kamera solarna w ogrodzie
Monitoring własności warto zatem prowadzić. Na rynku jest sporo rozwiązań. Każdy znajdzie coś dla siebie i swojego portfela, w tym pod kątem warunków w jakich ten monitoring ma się odbywać. Osobiście na działce ROD posiadamy dostęp do prądu, dlatego mamy tam konwencjonalny monitoring, ale z niespodziankami.
Najłatwiej prowadzić monitoring tam, gdzie jest dostęp do prądu sieciowego, ale i do internetu. Tego tematu nie trzeba omawiać, gdyż tu sporo rozwiązań jest. Problemem jest jednak monitoring w takich miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. Tu można skorzystać z kamer zasilanych z baterii, akumulatorów, ale coraz częściej wdraża się kamery solarne.
Kamery na baterie i akumulatory to bardzo dobra sprawa! Mocno je polecamy, bo są to praktycznie idealne kamery szpiegowskie. Do tej kategorii zaliczamy kamery małe i średnie. Niektóre można finezyjnie ukryć np. wewnątrz różnych przedmiotach w ogrodzie czy na polu. Przykładem ukrytej kamery są fotopułapki z których także sami korzystamy. Z takich pułapek korzystają też choćby Lasy Państwowe do wykrywania złodziei drewna czy śmieciarzy lasów. Są wspaniałym uzupełnieniem monitoringu widocznego dla potencjalnego złodzieja lub wandala. Ukryte w różnych miejscach kamery są w stanie zaskoczyć włamywacza, który się nie spodziewa, że jego wejście na naszą własność jest rejestrowane z innych miejsc aniżeli widoczny dla niego „oficjalny” monitoring.
Jako DIONP proponujemy wdrożenie monitoringu widocznego i ukrytego, ale także zastosowanie dodatkowych elementów odstraszających typu światła automatyczne, alarm dźwiękowy, czujki ruchu, alarm świetlny itp. Obecnie ceny kompletnych systemów alarmowych opracowanych przez specjalistów nie są wygórowane. Wszystko zależy od jakości sprzętu, ale też obszaru i sposobu w jaki chcemy chronić swoją własność.
Na terenach bez prądu sieciowego warto rozważyć obok ukrytych kamer także i te widoczne bazujące choćby na panelach solarnych. Kamery solarne nie działają tylko w oparciu o panel fotowoltaiczny, gdyż mają także magazyn energii w postaci akumulatora. To pozwala kamerze na pracę 24 h na dobę. W ciągu dnia panel ładuje akumulator, a ten oddaje energię do nocnego czuwania kamery.
Mając na względzie konieczność ładowania akumulatora, kamera solarna musi być właściwie zainstalowana, aby promienie słoneczne zbierała celem produkcji elektryczności. Musi być też należycie przytwierdzona, aby nie można jej było łatwo uszkodzić np. przez złodzieja bądź aby np. silny wiatr jej nie zerwał. Montując ją na słupach trzeba zapewnić stabilizację podpory.
Na rynku są panele solarne o różnych rozmiarach. To wpływa na to, ile prądu są w stanie wyprodukować. Trzeba brać te, które pod daną kamerę solarną są wystarczające. Muszą zapewnić prąd także w okresach choćby pochmurnej pogody, ale i krótszych dni zimowych. To wszystko na etapie myślenia o zakupie kamery trzeba wziąć pod uwagę.
Sama kamera solarna zwykle ma podstawę. W niej ukryty jest akumulator, ale są kamery z wbudowaną baterią w korpus kamery. Kamery różnią się funkcjami, cechami jakościowymi, stąd mają różne ceny. Na dobrym monitoringu nie ma co jednak oszczędzać. Kamery solarne bazują na przesyle danych za pośrednictwem kart SIM (karty telefoniczne). Trzeba jednak zatroszczyć się o to, aby kupiona karta SIM miała odpowiedni zasób internetu. Ten można zawsze doładować, gdy się limit wyczerpie. Kamery zwykle nagrywają w jakości 4G ale na rynku są różne modele – mniej lub bardziej zaawansowane, w tym mniej lub bardziej uniwersalne.
Podstawowa kamera powinna mieć funkcję nagrywania materiału o różnej rozdzielczości, tak w ciągu dnia jak i w nocy. Aplikacja na smartfon lub komputer to standard. Mocno polecamy jednak wybór takich kamer, które mają dodatkowe funkcje np. czujnik wykrywania ludzi, czujnik wykrywania ruchu jako takiego, pełny obrót niemal we wszystkie kierunki świata (są bowiem na rynku także kamery nieruchome), dodatkowe źródło pamięci (lub korzystanie z tzw. chmury danych). Można kupić kamery ze stroboskopem, z dodatkowym źródłem oświetlania miejsca monitoringu, z wbudowanym mikrofonem, ale i z głośnikiem celem uruchomienia alarmu tudzież możliwości samodzielnego wystraszenia złodzieja. Kamera z funkcją odbioru głosu i nadawania go pełni też rolę węzła komunikacyjnego. Kamera powinna mieć tryb automatyczny, ale też możliwość wyboru obszaru do monitoringu.
Bardzo polecamy wszystkim zainteresowanym kontakt z profesjonalnymi firmami specjalizującymi się w monitoringu. Nie kupujmy kamer ot tak jeżeli się nie znamy. Specjalista zawsze nam doradzi. Warto skorzystać z takiej wiedzy i doradztwa, bo nie sztuka jest kupić kamerę. Sztuką jest zrobić tak by spełniła swoją funkcję i abyśmy mieli z nią jak najmniej problemów. Dobra kamera to inwestycja, więc warto 10 razy wszystko przemyśleć, poszukać informacji z różnych źródeł i w oparciu o zdobytą wiedzę ale i potrzeby wybrać opcję optymalną, w tym dla portfela.