Szarańcza wędrowna w Polsce? – czy może się pojawić? A może już jest?
30 sierpnia, 2022Paź królowej w ogrodzie – warto o niego dbać choć nie jest objęty ochroną
8 czerwca, 2023Jak wyglądają larwy biedronki azjatyckiej i larwy rodzimej biedronki siedmiokropki?
Tematyka związana z biedronką azjatycką (Harmonia axyridis) już była poruszana na portalu DIONP. Wskazano, że jako gatunek obcy, inwazyjny ma ona określony wpływ na środowisko. Nie można jednak zapominać, że jest to jeden z najefektywniejszych wrogów naturalnych mszyc w Polsce.
Zagadnienie związane z odróżnianiem biedronki azjatyckiej od innych biedronek poruszano w osobnym materiale dostępnym TUTAJ, jednak pojawia się sporo pytań od Czytelników odnośnie larw tej biedronki. Czy da się je odróżnić czy też nie. Tym zajmiemy się zatem w niniejszym artykule.
Larwy biedronki azjatyckiej
Larwy biedronki azjatyckiej osiągają do 11 mm długości. Posiadają czarne zabarwienie ciała. Na boku odwłoka znajdują się dwa rzędy dobrze widocznych, pomarańczowych, kolczastych brodawek oraz sześć nieco jaśniejszych na jego grzbietowej stronie. Te wyrostki przypominają pomarańczowy grzebień, który rzuca się w oczy. To jest główna cecha pozwalająca odróżnić ten gatunek biedronki od innych larw biedronek, w tym biedronki siedmiokropki. Takie ubarwienie larw jest dość charakterystyczne, ale trzeba uważać, gdyż dla niewprawnego oka larwa biedronki siedmiokropki, która także po bokach ma żółtawe znakowanie może być uznana za biedronkę azjatycką.
Należy również wiedzieć, że po wylęgu larwa biedronki azjatyckiej jest czarna, zatem można ją pomylić z larwami innych biedronek. Charakterystyczne pomarańczowe ubarwienie pojawia się od drugiego, a zwykle dopiero od trzeciego stadium rozwojowego. W drugim stadium rozwojowym pomarańczowe wypustki są obecne na pierwszym lub na pierwszym i drugim segmencie odwłoka. W trzecim i czwartym stadium rozwojowym larw, kolor pomarańczowy obejmuje pierwszy segment odwłokowy i boczne części segmentów od drugiefo do piątego.
Larwy biedronki siedmiokropki
Larwy biedronki siedmiokropki osiągają do 7-8 mm długości. Po wylęgu posiadają czarne zabarwienie ciała, które od czwartego stadium larwalnego staje się szaroczarne bądź szaroniebieskawe. Głowa jest czarnopomarańczowa. Na odwłoku widoczne są czarne wypustki, znacznie krótsze niż u biedronki azjatyckiej. Ponadto dość dobrze widoczne są na bokach ciała cztery pary plamek o pomarańczowym zabarwieniu.