Bakłażan odmiany Turkish Orange – pomarańczowe owoce
5 listopada, 2021Bakłażan odmiany Tsakoniki – maczugowate owoce, fioletowe w białe paski
6 stycznia, 2023Jak uprawiać bakłażany?
Podstawowe informacje o wymaganiach oberżyny co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Bakłażan o owocach przypominających jajka
Bakłażan czyli oberżyna to znane w Polsce warzywo, chociaż de facto jest to owoc - jagoda. Przywykliśmy do standardowego wyglądu owocu tej rośliny w postaci fioletowo wydłużonego „balona”. Na rynku pojawiło się jednak w ostatnich latach wiele ciekawych odmian. Jedną z nich jest odmiana „Golden Eggs” (Solanum melangena „Golden Eggs”), której owoce przypominają ptasie jaja. Niektórzy nazywają tą odmianę słusznie jajokrzewem. Większość owoców jest zrywana, kiedy skórka jest biała, gdyż wówczas jest owoc najsmaczniejszy. Gdyby jednak pozostawić je do pełnego dojrzenia to staną się żółte. Do pełnego dojrzenia pozostawia się jedynie owoce celem zebrania z nich nasion, gdyż pod kątem kulinarnym ich smak nie jest zbyt atrakcyjny. Lepiej więc zbierać biało „jajka” z lekkim odcieniem żółci, co wskazuje, że są już gotowe.
Jest to roślina jednoroczna wysiewana z nasion. W zależności od warunków dorasta do 40-70 cm. Gatunek rozwija jeden główny pęd, od którego odchodzą liczne pędy boczne, stąd roślina rozrasta się na boki. Liście są lekko powycinane, lancetowate, dość duże, omszone, połączone z pędem długimi ogonkami. Łodygi także pokrywa delikatny meszek. Kwiaty są puste, fioletowe z żółtym słupkiem i 5 pręcikami. Kwitnienie jest krótkie.
Owoce są średniej wielkości, choć niektóre mogą przekraczać długość 7 cm, co sprawia, że bardzo jajka przypominają. Skórka owocu jest biała, a wraz z dojrzewaniem, przybiera żółtawy odcień, aż do pełnego pokrycia żółcią w pełnej dojrzałości. Do owoców dość mocno przylegają liście okrywowe, a same owoce zwieszają się czubkami w dół na długich szypułkach. Po dojrzeniu nasiona są płaskie, żółto-brązowawe, przypominające choćby nasiona papryki, czy też pomidora.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
Bakłażan – ciekawe odmiany tego warzywa w naszej uprawie