Groszek cukrowy (a raczej groch siewny) oraz kalarepa to wspaniałe warzywa charakterystyczne dla wczesnego lata. Obok smaku są zastrzykiem wielu cennych substancji odżywczych, w tym witamin.
DIONP to miejsce corocznych eksperymentów uprawowych. Bawimy się różnymi odmianami i sprawdzamy jak sobie radzą w warunkach naszej działki. Poniżej odmiany groszku i kalarepy jakie wysialiśmy własnoręcznie w 2020 roku:
1. Kalarepa Blankyt (fioletowa) - odmiana wczesna do całorocznej uprawy. Okres wegetacji od wysiewu nasion do zbioru wynosi 80-85 dni. Zgrubienie barwy fioletowej o średnicy 7-8 cm. Miąższ delikatny, zielonkawy bez tendencji do drewnienia.
2. Kalarepa Luna (zielona) - odmiana bardzo wczesna do całorocznej uprawy. Okres wegetacji 75-80 dni. Zgrubienie gładkie, średnicy 7-8 cm. Miąższ delikatny, zielonkawy, odporny na drewnienie.
3. Groszek cukrowy Mezza Rama Desirre (ciemnofioletowy) - odmiana wczesna, o wysokości do 80 cm (wskazana podpora). Strąki ciemnofioletowe, o długości 7-9 cm z siedmioma lub ośmioma nasionami w środku.
4. Groszek cukrowy Bajka (zielony) - odmiana średniowczesna, o wysokości do 80 cm (wskazana podpora). Strąki duże, szerokie, a nasiona słodkawe.
Kalarepy wysiewaliśmy w kwietniu na oknie w domu. Zrobiliśmy własną rozsadę, którą wsadziliśmy w grunt na początku maja. W przypadku groszku cukrowego, to był on siany wprost do gruntu pod koniec kwietnia.
Autor: dr hab. inż. Paweł K. Bereś, mgr Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
Fioletowy groszek cukrowy i kalarepa na naszej działce - rok 2020