Dzikie tulipany z Bystrzycy Kłodzkiej
22 lutego, 2022Wypalanie traw niszczy życie
18 marca, 2022Mniszek lekarski to cenna, wiosenna roślina pyłko- i miododajna - warto go wykorzystać
Mniszek lekarski uznawany jest za chwast, ale ma także zastosowanie choćby w kuchni, medycynie, kosmetyce. Nie wszyscy go akceptują w swoich ogrodach, stąd jest zwalczany.
Zachęcamy jednak do tego, żeby w okresie kwietnia do początku maja wstrzymać się z jego koszeniem, po to aby cenne gatunki skorzystały z jego pyłku i nektaru.
Dlaczego wiosną warto ograniczyć koszenie mniszka lekarskiego?
To kiedy warto wykosić mniszek i dlaczego warto robić to tak późno?
Jak zaczną dominować już przekwitnięte kwiaty, czy wręcz dmuchawce to wówczas dopiero warto zastosować kosiarkę, ale do tego czasu mocno możemy pomóc swojemu ogrodowi i przyrodzie, gdyż przyciągamy na tern krótki czas wiele gatunków pożytecznych, w tym zapylających które przy okazji zapylają nam rośliny z których korzystamy.
To się opłaca tym, co dbają o pszczoły, zwłaszcza pszczołę miodną i murarkę ogrodową, ale także chcą mieć ciekawe gatunki w swoim ogrodzie, czy też sadzie.
Mniszek to zwłaszcza roślina pyłkodajna - to on odpowiada za nasz sukces hodowlany murarki ogrodowej i dlatego mamy tyle kokonów. Ograniczając wiosną koszenie mniszka lekarskiego dajemy czas tej pszczółce na zebranie dużej ilości pyłku potrzebnego dla jej larw. To jest nasz przepis na udaną hodowlę. Potem mniszek kosimy, ale do tego czasu już zakwitają kolejne rośliny w sadzie.
Pamiętać należy, że murarka ogrodowa to pszczoła wczesnowiosenna, stąd występuje bardzo krótko - w czerwcu kończy swój lot, więc czasem warto zagryźć zęby (kto nie lubi żółtych dywanów z mniszka i chwastów jako takich) i zostawić mniszka, a potem cieszyć się dużą liczbą jej kokonów w domkach dla owadów.
O znaczeniu murarki ogrodowej oraz trosce o bioróżnorodność w ogrodach nagraliśmy inne materiały do których odsyłamy:
Autorzy: dr hab. inż. Paweł K. Bereś, mgr Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl