Jak siać płaskie nasiona – na płasko czy pionowo?
7 maja, 2020Rabarbar to wspaniałe warzywo
Rabarbar to warzywo. Pod tą nazwą kryją się zwykle dwa gatunki oraz ich krzyżówki czyli rabarbar ogrodowy inaczej zwany rzewieniem ogrodowym (Rheum rhaponticum) oraz rabarbar kędzierzawy (Rheum rhabarbarum). Są to byliny z rodziny rdestowatych powszechnie uprawiane w ogrodach dla celów pozyskania pędów, które są jadalne. Pod żadnym pozorem nie wolno jeść liści rabarbaru, które zawierają bardzo duże (większe niż w pędach) ilości kwasu szczawiowego, który może doprowadzić do poparzenia przewodu pokarmowego, a nawet śmierci. Nawet termiczna obróbka liści nie pomoże, bo nadal będą groźne. Największe problemy zdrowotne po zjedzeniu liści będą miały osoby z chorobami nerek. Jemy tylko i wyłącznie pędy.
Część ogrodników żali się, że w okresie kwietnia lub maja nie mogą zebrać pędów rabarbaru na ciasto, kompot, dżem, chutney, soki, zupy czy wino, bo ten zaczął wytwarzać kwiatostany. Mało tego, niektórzy skarżą się, że smak pędów pobranych z kwitnącej rośliny jest inny.
Co jest powodem kwitnięcia?
Rabarbar kwitnie, bo taki jest jego cykl rozwojowy, niemniej często się zdarza, że jest kilka dodatkowych czynników wywołujących ten proces przedwcześnie. Jednym z nich jest stara karpa, która nie była odmładzana. Innym czynnikiem jest gleba zbyt ciężka ograniczająca rozwój korzeni lub zbyt luźna i szybko przesuszająca się. Wysokie temperatury i susza wiosną to dodatkowy element wskazujący roślinie, że lepiej szybciej zakwitnąć, aby dać przetrwanie gatunkowi. Pamiętajmy – kwitnienie to proces płciowy, który ma zapewnić roślinie przetrwanie. Gdy jednak kwitną dopiero co posadzone, małe karpy to jest duże prawdopodobieństwo, że w tym przypadku zadziałał czynnik stresowy, a więc roślinę coś złego spotyka.
Co należy robić?
Jeżeli powodem zakwitnięcia roślin są czynniki stresowe np. susza to należy rabarbar regularnie podlewać od momentu ukazania się pierwszych liści spod ziemi. Jeżeli powodem jest stara karpa – należy ją rozdzielić, najlepiej w marcu lub na początku kwietnia lub dopiero jesienią we wrześniu lub październiku. Jeżeli powodem jest gleba warto ją wzbogacić podłożem ogrodniczym. Bez względu jednak na przyczynę kwitnięcia, który to proces jest roślinie i tak potrzebny, gdyż jest wbudowany w jej genom, chcąc pozyskiwać pędy do spożycia należy jak najwcześniej wycinać pęd kwiatostanowy. Nie wolno dopuścić do tego, aby zaczął rozwijać poszczególne rozgałęzienia kwiatostanu. Dlaczego to takie ważne? – otóż dlatego, że roślina traci ogromne ilości wody i składników odżywczych na proces budowy kwiatostanu, w którym będą nasiona. Całe siły witalne kieruje zatem na ten organ z pomijaniem pędów i liści. To jest powodem, że może się zmieniać smak miąższu łodygi, ale także sam przyrost łodyg zostaje ograniczony. Gdy widzimy zatem, że roślina wybija w kwiatostan natychmiast go odcinamy, a zarazem pamiętamy o dalszej pielęgnacji rośliny.
5 Comments
Mała sadzonka kupiona w szkółce i u mnie zakwitła a potem uschła ponieważ susza nastała.
Dlatego trzeba pilnować podlewania jeżeli nic nie pada.
Mam pytanie, czy jeśli rabarbar zakwitł to można spożyć łodygi?
Jak najbardziej, choć mogą nie być już takie smaczne jak przed kwitnięciem, gdyż rolślina dużo pokarmu wówczas transportuje do kwiatostanu żeby zawiązać nasiona. Tak więc, łodygi można swobodnie konsumować. Ponieważ mamy w wielu regionach kraju problem z brakiem wody to sugerujemy, żeby tkanki łodygi były lepsze i chrupsze to na dzień przed ich ścięciem warto dobrze podlać całą roślinę.
Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂