Dlaczego cukinia gnije na końcu owocu? – sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu
26 lipca, 2023Jak odkazić szklarnię lub tunel w ogrodzie?
10 sierpnia, 2023Sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu patisona - pestycydy nic nie pomogą !!!
Część ogrodników uprawiających takie warzywa jak patison, cukinia, dynia, arbuz, pomidor, papryka, bakłażan i wiele innych zauważa, że w niektóre lata (zwykle suche, upalne, z dużymi skokami temperatur) na owocach wymienionych roślin pojawia się na końcu owocu zgnilizna. Pojawia się zawsze w tym miejscu w którym był kiedyś kwiat i odpadł. Nie pojawia się od miejsca połączenia owocu z resztą rośliny. Już to jest wskazówką, że możemy mieć do czynienia z tzw. chorobą fizjologiczną na którą nie zadziała żaden naturalny bądź chemiczny środek ochrony roślin. Nie zadziała, bo takiej zgnilizny nie wywołuje żaden grzyb, bakteria, wirus czy też szkodnik. Ten problem wywoływany jest przez albo faktyczny niedobór wapnia (Ca) w glebie czyli gleba jest zbyt kwaśna, ale w większości przypadków jest to pseudoniedobór czyli wapń w glebie jest ale roślina nie potrafi pobrać odpowiedniej jego ilości. Przyczyną może być zbyt sucho (a wapń pobiera przecież roślina z wodą przez korzenie), nieuregulowane pH gleby, stresy termiczne, zbyt gorąco, zbyt chłodno itd. Kilka przyczyn naraz może działać, w tym czynnik odmianowy - nie każda odmiana danego warzywa będzie tak samo podatna na pojaw suchej zgnilizny wierzchołkowej.
Na pojaw suchej zgnilizny wierzchołkowej nie pomoże żaden środek ochrony roślin a jedynie nawóz wapniowy. Oczywiście, mogą pojawić się typowe choroby patisona wywołujące choćby zgnilizny owocu, ale są one dość proste do odróżnienia od suchej zgnilizny. Po co niepotrzebnie wprowadzać chemię do ogrodu, skoro nie pomoże? Lepiej czasem się skonsultować ze specjalistą bo to pomoże podjąć dobrą decyzję.
Co robić?
- Bezwzględnie należy badać pH gleby kilka razy w roku, choćby z wykorzystaniem kwasomierzy. Odczyn gleby (czyli pH) nie jest wartością stałą i zmienia się w czasie wegetacji. Gdy będzie zbyt niskie (kwaśne) to roślina może wykazywać niedobory Ca.
- Warto sprawdzać jaka jest zawartość wapnia w glebie robiąc okresowe badanie gleby w Stacjach Chemiczno-Rolniczych. Gdy jest go za mało, należy wdrożyć wapnowanie.
- Po wysianiu patisona w grunt należy tak go pielęgnować, żeby mechanicznie nie uszkodzić korzeni.
- Nie można zapominać o regularnym podlewaniu roślin - lepiej mniej a częściej. Przesuszanie gleby lub jej zalewanie to czynniki sprzyjające pojawowi suchej zgnilizny wierzchołkowej owocu.
- Należy regularnie nawozić rośliny nawozami zawierającymi mikro i makroelementy.
- Z chwilą stwierdzenia pierwszych objawów suchej zgnilizny można zastosować saletrę wapniową lub saletrę wapniowo-magnezową. Saletrę należy podawać w postaci opryskiwania roślin raz w tygodniu. Zmiany na już uszkodzonych owocach się nie cofną - je należy oberwać. Na rynku są gotowe nawozy oparte o saletrę wapniową do opryskiwania różnych warzyw, stąd warto je zakupić i dostosować się do zaleceń jakie na etykiecie podaje producent.
- Należy umieć odróżniać objawy niedoborów składników pokarmowych od objawów chorób roślin powodowanych przez grzyby i bakterie, tak aby niepotrzebnie nie stosować chemicznych środków ochrony roślin i na odwrót, aby nawozem nie "leczyć" choroby niedoborowej, co nic nie da.
Podobną chorobę fizjologiczną związaną z niedoborem wapnia można choćby spotkać u arbuza, którą opisaliśmy TUTAJ. Sucha zgnilizna wierzchołkowa nie oszczędza innych roślin uprawnych np. cukini, dyni, melona, papryki, bakłażana i innych.