Szklarnia z poliwęglanu do ogrodu na konstrukcji plastikowo-stalowej
20 listopada, 2023Poparzenia słoneczne owoców – oparzeliny słoneczne
18 grudnia, 2023Kwiaty truskawek i poziomek są wrażliwe
Jeżeli w okresie kwitnienia truskawek i poziomek pośrodku ich kwiatów w przeciągu 1-2 dni pojawi się czarny środek w miejscu, w którym są słupki, zwykle oznacza to, że uległy one przemrożeniu. Nie jest to skutek żerowania kwieciaków (te podgryzają bowiem kwiaty) ani też choćby obecności chorób grzybowych np. szarej pleśni, antraknozy czy mączniaka prawdziwego.
Z takich kwiatów już nic nie będzie – nie wydadzą owocu. Czarny (a raczej brązowawy) środek kwiatu w zależności od wrażliwości danej odmiany na niskie temperatury może powstać, gdy w okresie wiosennym pojawią się spadki temperatur. Niestety, o ile same krzewinki truskawek są w stanie zwykle wytrzymać spadki temperatur do -12-15oC, tak kwiaty są o wiele wrażliwsze na niskie temperatury. Do przemrożenia kwiatu może dojść już w temperaturze -1oC, czasem są to -2-3oC. Wiele zależy od odmiany, ale też od tego na jakim etapie rozwoju jest kwiat, czy doszło już do zapłodnienia i powstawania zawiązków owoców, czy przymrozek był wspomagany przez wiatr, czy były jakieś osłony itd.
Bez względu na przyczynę – czarny środek kwiatów truskawek i poziomek oznacza, że plonu z nich nie będzie. Jako że rośliny te rozwijają i otwierają kwiaty sukcesywnie, stąd też część kwiatów powinna być jednak zdolna do zaowocowania. Szczególnie groźne są późnowiosenne przymrozki, gdy wiele kwiatów jest w pełni kwitnienia a część już po zapłodnieniu zaczyna tworzyć pierwsze owoce. Przymrozek w tym czasie może dosłownie zniszczyć prawie cały plon.
Kupując odmiany truskawek do amatorskiej uprawy zawsze trzeba zwracać uwagę na ich mrozoodporność (krzewinek), ale też na wczesność. Odmiany wczesne jak wiadomo zakwitają szybciej od późniejszych, zatem mogą natrafić na okresy z przymrozkami. Ostatnie lata pokazują jednak, że nawet pod koniec maja przymrozki przygruntowe mogą dać się we znaki i powodują poważne szkody w ogrodnictwie. Truskawki i poziomki uprawiane pod osłonami siłą rzeczy są mniej podatne na uszkodzenia kwiatów.
Chcąc mieć zadowalający plon owoców miękkich, warto w okresie wiosennym monitorować przebieg pogody, tak aby w razie zagrożenia szybko choćby osłonić agrowłókniną miejsce ich uprawy. To pozwoli ograniczyć potencjalne straty. Pewna część ogrodników cały czas trzyma truskawki w okresie kwitnienia i owocowania pod okrywami z folii czy włókniny. Większość odmian truskawek jest samopylna i da plon, ale trzeba wiedzieć, że będzie on o wiele wyższy jak w uprawie pojawią się gatunki zapylające, głównie trzmiele, pszczoła miodna, dzikie pszczoły samotnice itd. Owady zapylające poprawiają plonowanie, ale zarazem same muszą do kwiatów dotrzeć. Z tego powodu szczelne osłony nie zawsze się sprawdzają, jeśli wewnątrz nich nie umieszcza się w nich choćby uli z trzmielami.
Amatorskim sposobem ochrony kwitnących truskawek przed przymrozkami obok stosowania osłon są także choćby palone świece dymne, podgrzewacze czy też zwykłe świece. Formą ochrony kwiatów przed ryzykiem przemrożenia, zwłaszcza wspomaganego wiatrami jest sadzenie krzewinek w miejscach osłoniętych budynkami czy innymi roślinami wyższymi. Pomocne może być także ściółkowanie słomą.