Mauzer w ogrodzie – czy wylewać wodę na zimę?
26 marca, 2024Biostymulatory w ogrodzie – naturalne czy syntetyczne? Poznaj je.
28 kwietnia, 2024Czarny niczym węgiel
W internecie można znaleść wiele ofert nasion "czarnych" pomidorów. Sporo osób takie kupiło i pisze, że im czarne jak węgiel owoce nie wyszły i z czego to wynika? Niektórzy piszą, że owoce były czarnawe a potem jak dojrzały już były inne.
Jako, że wiele z "czarnych-black" odmian sami uprawialiśmy, wiemy doskonale kiedy ktoś celowo maluje w programie graficznym owoc pomidora pokazując że jest "czarny" w pełnej dojrzałości, ale prawda w większości jest taka, że zdjęcia obecne w internecie "czarnych" odmian pomidorów są robione wówczas, gdy są one jeszcze niedojrzałe. W tym to bowiem okresie jest największa akumulacja w skórce fioletowych barwników antocyjanowych, co sprawia, że wiele z nich istotnie wygląda na czarne, choć defacto są ciemnofioletowe. Nieliczne tylko odmiany na rynku światowym pozostają do pełnej dojrzałości ciemnofioletowe, bo większość przebarwia się np. na czerwono, bordowo, tudzież na inny kolor i zwykle pozostają na nich tylko resztki fioletu imitującego czerń. Ot takie życie...
Warto wiedzieć, że niektóre nazwy odmian pomidorów nawiązują do ciemnej barwy skórki owoców stąd choćby są takie słowa jak: black, karbon, czarny, dark itp. Jeżeli w nazwie odmiany mamy choćby słowo "black" to mniejmy na uwadze, że raczej pomidora czarnego jak węgiel nie otrzymamy. Nazwa odmiany nie zawsze odzwierciedla docelowy kolor owoców.
Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że pomidory o dużej zawartości obok likopenu także barwników antocyjanowych są doskonałe pod kątem prozdrowotnym i choć nie każdy lubi ciemne owoce, to warto jednak je wdrożyć do diety dla zdrowia.