Cukinia odmiany Astra Polka – znana i ceniona wśród hobbystów
18 grudnia, 2022Cukinia odmiany Piccolo – owoce przypominają małe piłki
30 grudnia, 2022Cukinia o ciekawym centkowaniu na skórce
Cukinia Tapir to odmiana wczesna, charakteryzująca się bardzo dekoracyjnymi owocami. Ich skórka pokryta jest podłużnymi paskami, stąd wzięła się nazwa odmiany - nawiązuje do umaszczenia młodych tapirów.
Rośliny przybierają krzaczasty pokrój i osiągają do 60-80 cm wysokości i ok. 60-80 cm szerokości. Liście osadzone na długich i grubych łodygach są duże, ciemnozielone. Kwiaty są pomarańczowożółte, trąbkowe jak u dyniowatych. Owoce mają wydłużony, cylindryczny kształt i ciemnozieloną skórkę pokrytą wzdłuż jasnozielonymi, nieregularnymi paskami/prążkami. Niektóre owoce rosną proste, inne są lekko zagięte, widoczne jest także delikatne żebrowanie. Miąższ jest jasny, w kolorze kremowym. Owoce zbiera się zwykle po osiągnięciu ok. 20 cm długości. Młode egzemplarze cukinii mają cienką skórkę, więc można je zjadać w całości, w miarę dojrzewania skórka staje się grubsza i twarda, wymaga obierania.
Cukinia nie jest odporna na mróz, rośliny niszczy nawet niewielki przymrozek, dlatego nasiona wysiewa się wprost do gruntu dopiero w drugiej połowie maja. Owoce można zbierać sukcesywnie, w miarę jak pojawiają się na roślinie i osiągają pożądaną przez nas wielkość.
Owoce cukinii można wykorzystywać na wiele sposobów. To niskokaloryczne i zdrowe warzywo nadaje się do gotowania, grillowania, duszenia, smażenia, marynowania i kiszenia. Młode owoce zjada się w całości ze skórką, dojrzałe – po usunięciu twardej skórki. Jadalne są także kwiaty cukinii, można je smażyć w cieście naleśnikowym lub nadziewać.
Uprawa tej odmiany niczym się nie różni od innych odmian cukinii.