Marchew wczesna Aron F1 – krótki, gruby korzeń w typie nantes
21 sierpnia, 2022Marchew odmiany Pusa Asita Black – „czarna” z bardzo dużą zawartością antocyjanów
20 lipca, 2023Jak uprawiać marchew?
Podstawowe informacje o wymaganiach marchwi co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Białe marchewki kiedyś dominowały w uprawie - dziś są ciekawostką
Biała marchew była powszechnie uprawiana przez cały XIX wiek, ale straciła na popularności w XX wieku. Została wyparta przez typowe odmiany o pomarańczowym korzeniu spichrzowym. W obecnych czasach powraca się jednak do białych marchewek nie tylko przez ich wygląd, które ubogacają niejedną potrawę, ale także i smak. Wiele mieszkanek z tzw. kolorową marchwią ma domieszkę odmian o białych korzeniach, jednak nie zawsze podaje się skład odmianowy takich mieszanek. Dla miłośników odmian, to często problem, gdy chcą wiedzieć co konkretnie uzyskali z nasion. Jak jest taka możliwość dobrze jest zatem kupować marchew białą w postaci samodzielnych odmian.
Marchew Lunar White (księżycowa biel) tworzy typową zieloną nać, jednakże jej korzeń spichrzowy podobnie jak pietruszki czy pasternaku cały czas jest biały. Nie zawiera barwników, czy to betakarotenu czy choćby antocyjanów. Jego zabarwienie jest biało-kremowe. Po wyjęciu z gleby i opłukaniu korzeń jest gotowy do spożycia. Nie trzeba go obierać ze skórki.
Marchew tej odmiany należy do wczesnych odmian. Oryginalnie wskazuje się, że po 75 dniach od siewu można ją zbierać, jednak w warunkach Polski południowo-wschodniej jako DIONP zauważyliśmy, że zwykle jest to okres 90-100 dni. Wiele zależy od warunków pogodowych. Tą odmianę, podobnie jak większość wczesnych można również wysiewać późną jesienią, celem przyśpieszenia wegetacji wiosną.
Odmiana ta podobnie jak większość innych udaje się w gruncie, na grządkach podwyższanych i w dużych donicach. Trzeba tylko pamiętać w uprawie poiemnikowej o zapewnieniu odpowiedniej głębokości aby korzeń bez przeszkód rósł.
Smak tej marchwi jest delikatny, słodki. Smak jest marchewkowy. Nie jest to odmiana supersłodka. Ma bardzo mały rdzeń. Długość korzenia dochodzi do 20 cm, jednakże na ten parametr wpływa wiele czynników choćby gleba, miejsce uprawy, a zwłaszcza temperatura. U nas najdłuższa marchew tej odmiany miała 17 cm długości. W stosunkowo niskiej temperaturze uprawy (12-13°C) korzenie zwykle są dłuższe i smuklejsze. W warunkach wyższej temperatury (20-24 stopnie Celsjusza) mogą być grubsze i krótsze. Bardzo wysokie temperatury nie są ogólnie sprzyjające dla rozwoju marchwi. W glebie nie powinno być żadnych „przeszkód” dla rosnącego korzenia, który może ulec deformacji i skróceniu.
W uprawie DIONP marchew tej odmiany rosła podobnie do typowych marchewek. Podobne zagrożenia ze strony chorób i szkodników się pojawiły.