
Jeżówka i rudbekia – cechy wspólne i różnice
11 maja, 2020
Poskręcane liście drzew i krzewów owocowych
15 maja, 2020Barwinek większy (Vinca major Variegata) - zimozielona bylina zadarniająca
Barwinek większy to bratnia roślina do popularnego w ogrodach barwinka mniejszego. Ta jednak odmiana charakteryzuje się pięknymi niebiesko-fioletowymi kwiatami, które pojawiają się na tle zimozielonych liści o pstrym zabarwieniu. Z daleka liście tego barwinka przypominają choćby kolorystycznie liście trzmieliny o zielono-żółtobiałych blaszkach. Polecana jest do uprawy, zwłaszcza w cieplejszych regionach Polski.
Wygląd
Barwinek większy jest nieco wyższy od znanego barwinka mniejszego. Osiąga wysokość do 30-40 cm, natomiast długość pędów (łodyg) dochodzi do 60-80 cm. U tej odmiany można zaobserwować dwa rodzaje pędów: te które są wzniosłe i to na nich pojawiają się kwiaty, jak również pędy płożące, z których wyrastają również korzonki mocujące rozłogi do gleby. Kwiaty są barwy niebiesko-fioletowej, puste z pięcioma płatkami kielicha, kształtem przypominające małe wiatraczki. Pośrodku kwiatu znajduje się słupek i pręciki barwy bladożółtej. Roślina kwitnie zwykle od maja do lipca. Obok kwiatów, bardzo dekoracyjne są liście. Sa zimozielone, zatem zdobią ogród cały rok. Liście są eliptyczne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone, które otacza żółta lub biało-żółta obwódka. Pstrokatość liści sprawia, że cała roślina wygląda na gęstą.
Zastosowanie
Barwinek wyniosły jest uprawiany w gruncie. Doskonale się sprawdza jako element kompozycji wśród roślin jednorocznych i bylin (głównie jako uprawa na obwódkach), ale także jako roślina zadarniająca pod większymi drzewami i krzewami. Idealnie nadaje się do obsadzania murków i ścian. Jest stosowany przy pergolach, gdyż jego długie pędy mają tendencję do wspinania się. Jako bylina jest także wykorzystywany do uprawy w pojemnikach, w tym doniczkach wiszących. Jeżeli się o niego zadba i uchroni przed przemarznięciem, wówczas stanowi całoroczną ozdobę balkonu i tarasu, zwłaszcza w miejscach osłoniętych i półcienistych.
Wymagania
Barwinek wyniosły jest prosty w uprawie, choć poleca się go do ogrodów zlokalizowanych w cieplejszych regionach kraju, gdyż może przemarzać jego nadziemna część. Mróz poniżej -15 stopni Celsjusza oraz gruba warstwa śniegu mogą uszkadzać nadziemne części roślin, jednak jako gatunek mrozoodporny odbija od korzeni. Rzadko całkowicie przemarza.
Najlepszym stanowiskiem jest półcień, zwłaszcza osłonięty od porywistych wiatrów, stąd odmiana ta pozwala na udekorowanie takich miejsc, w których inne rośliny gorzej sobie radzą. Może również rosnąc na stanowiskach zacienionych, ale trzeba liczyć się z tym, że jego kwitnienie będzie ograniczone. Barwinek może być również uprawiany na stanowiskach słonecznych, ale trzeba pamiętać, że musi mieć zapewniony dostęp do wody. Słaby turgor w tkankach liści może powodować to, że przy silnym słońcu liście mogą zostać poparzone.
Barwinek dobrze rośnie na glebach próchnicznych, żyznych o lekko kwaśnym pH. W warunkach uprawy w gruncie nie wymaga zwykle nawożenia oddzielnego. Zwykły kompost czy też okazyjne użycie nawozów wieloskładnikowych jest wystarczające. W uprawie pojemnikowej, gdzie warunki są już nieco inne należy pilnować podlewania (byle nie zalać systemu korzeniowego) oraz okazyjnie nawozić nawozem uniwersalnym. Jeżeli roślina pozostaje w doniczce w zimie, a zima jest sucha nie można zapominać o delikatnym podlaniu podłoża, aby barwinek nie usechł.