28 maja, 2023

Rzodkiewka odmiany Cesar (Syngenta) – czerwona, okrągła, łagodna

Rzodkiewka Cesar z firmy Syngenta wytwarza duże zgrubienie korzeniowe i jednocześnie ma niską, zwartą rozetę liści, co powoduje, że nie zajmuje dużo miejsca na grządce. Zgrubienia korzeniowe są kuliste, chociaż zdarzają się też lekko owalne. Skórka jest gładka, jednolita i intensywnie wybarwiona, w całości mocno czerwona. Miąższ jest biały, soczysty, chrupiący, a w smaku łagodny z lekko wyczuwalną ostrością.
27 maja, 2023

Monitoring omacnicy prosowianki w 2023 roku – prowadzony przez DIONP

W niniejszym materiale podajemy aktualne na rok 2023 komunikaty sygnalizacyjne omacnicy prosowianki wykonywane na własnych polach kukurydzy oraz osób z nami współpracujących.
25 maja, 2023

Pomidor DWARF – co to jest?

Przy nazwach niektórych odmian pomidorów możemy znaleść słowo "DWARF". Jest to określenie typu pomidora, który jest specyficzny, gdyz powstał wskutek bardzo ciekawego krzyżowania różnych odmian. Kto ma możliwość niech spróbuje wysiać nasiona pomidorów DWARF i porównać rośliny do "tradycyjnych".
19 maja, 2023

Mizuna Beni Houshi – fioletowe ogonki liściowe, postrzępione liście

Mizuna odmiany Beni Houshi to bardzo ciekawa wizualnie odmiana z charakterystycznymi jasnofioletowymi łodygami i zielonymi liśćmi. Liście tej odmiany są mocno postrzępione, pierzaste, w zielonym kolorze. Zdarza się, że niektóre mają gładkie brzegi, nie są powcinane.
19 maja, 2023

Pesto z liści rzodkiewki i nerkowcami

Liście rzodkiewki obok zgrubienia korzeniowego są także nośnikiem smaku i składników odżywczych. Można je jeść i wykorzystać choćby do przygotowania pysznego pesto z dodatkiem orzechów nerkowca.
17 maja, 2023

Rzodkiewka Rosso Tondo Precocissimo 2 – wczesna, czerwona, okrągła lub lekko wydłużona, ostra

Rzodkiewka Rosso Tondo Precocissimo 2 to odmiana wczesna. Zgrubienia korzeniowe są kuliste, chociaż zdarzają się też lekko owalne. Skórka jest gładka, intensywnie wybarwiona, w całości karminowoczerwona. Miąższ jest biały, soczysty, chrupiący, a w smaku ostry.
17 maja, 2023

Dlaczego nie powinno się sadzić ogórków obok pomidorów, a pomidorów obok papryki i bakłażanów? 

Dlaczego nie powinno się sadzić ogórków obok pomidorów, a pomidorów obok papryki i bakłażanów w tunelu lub szklarni ale i na grządkach? Nasz Czytelnik od lat tak robi i nie widzi problemów. DIONP też w tunelu czy szklarni ma te rośliny obok siebie - z czego zatem wynikają te zalecenia?
15 maja, 2023

Pęcherze (narośla) na liściach gruszy – co je wywołuje? – uwaga na podskórnika gruszowego

Wiosną i latem na liściach grusz widoczne są pęrzerze/narośla początkowo żółtawe a następnie brunatne? Wczesną wiosną obserwuje się deformacje pierwszych liści? Może to być skutek żerowania roztocza, a dokładniej szpeciela zwanego podskórnikiem gruszowym (Eriophyes piri).

14 maja, 2023

Ćma bukszpanowa – czym zwalczać? – preparaty zarejestrowane w 2023 roku

Czym zwalczać ćmę bukszpanową w ogrodzie? Są na rynku preparaty ekologiczne oraz chemiczne - jest w czym wybrać. Można też stosować metodę biologiczno-chemiczną. W tekście prezentujemy preparaty zarejestrowane w 2023 roku.