
Arbuz Yellow Wonder – żółta skórka, wydłużony owoc
23 stycznia, 2022
Melon Silver Star F1 (серебряная звезда F1) – rosyjski melon o białej skórce
2 sierpnia, 2022Arbuz w żółte kropki
Arbuz odmiany Moon and Stars to odmiana średniopóźna z USA, choć w warunkach Polski można ją uznać za późną. Jej nazwa "księżyc i gwiazdy" wskazuje na liczne żółte kropki o większej bądź mniejszej średnicy, które przypominają nocne niebo. Kropki pojawiają się na liściach i na owocach. Można na pierwszy rzut oka pomyśleć, że całą roślinę opanowała jakaś choroba, choć w tym przypadku jest to całkowicie naturalne. Ta odmiana tak poprostu ma.
Arbuz Moon and Stars po testach DIONP polecamy jedynie tym, którzy mogą wcześniej przygotować rozsadę (na początku kwietnia) albo mają tunele i szklarnie. To pozwoli na pełne dojrzenie owoców. W lata charakteryzujące się ciepłymi wiosnami, latem i jesienią może w pełni dojrzeć w uprawie gruntowej. Siew tej odmiany pod koniec maja wprost do gruntu może zakończyć się niepowodzeniem z uwagi na mocne skrócenie okresu wegetacji.
Owoce tej odmiany są duże o masie do 18 kg. Są podłużne, skórka jest gruba, ciemnozielona pokryta żółtymi plamkami różnej wielkości rozmieszczonymi nierównomiernie na całym owocu (dając iluzję nocnego nieba). Liście również pokryte są żółtymi plamkami. Miąższ słodki, pomarańczowo-żółty. Na rynku amerykańskim dostępne są odmiany o miąższu czerwono-różowym. Zbiór owoców rozpoczyna się w sierpniu i trwa do końca września. W Polsce zbieraliśmy tę odmianę dopiero we wrześniu. Nasiona w większości pozostają białe nawet w pełni dojrzałości.
Ryzyko niedojrzenia owoców w lata chłodne jest duże Nasiona dostępne są głównie w obrocie amatorskim, zatem samemu trzeba stworzyć rozsadę. Jako DIONP sami sialiśmy i tworzyliśmy rozsadę arbuzów.
Ponieważ uprawą arbuzów (kawonów) zajmujemy się od wielu lat, w tym testujemy odmiany z różnych krajów, stąd też opisaliśmy w osobnym materiale jak to robiliśmy. Materiał o uprawie arbuzów dostępny jest TUTAJ. Warto zaznaczyć, że arbuzy uprawiamy w gruncie, gdyż na Podkarpaciu warunki glebowo-klimatyczne są bardzo korzystne pod uprawę tych ciepłolubnych roślin.
Autorzy: dr hab. inż. Paweł K. Bereś, mgr Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl

- OLYMPUS DIGITAL CAMERA